آبرسانی پوست و مراقبت صحیح از آن جزو عوامل بسیار مهم در حفظ سلامت و زیبایی پوست به حساب می آید.

آبرسانی پوست را تا چه حد جدی می گیرید؟ آیا می دانید چه نوع پوست هایی به آبرسانی نیاز دارند؟ آیا از محصولاتی که کنترل کننده چربی پوست هستند، استفاده می کنید؟ پوست های چرب برخلاف تصور عموم، بیشتر مستعد جوش و آکنه هستند. همچنین این نوع پوست ها در صورت عدم مراقبت صحیح ممکن است با خشکی و کم آبی مواجه شوند. از این رو بهتر است برای حفظ زیبایی و سلامت پوستتان، از آن مراقبت کنید. در این بخش تصمیم داریم نحوه مراقبت از پوست چرب را برای کسانی که نمی دانند چگونه از پوستشان مراقبت کنند، توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

پوست چرب کم آب و مستعد آکنه چه ویژگی هایی دارد؟

آبرسانی پوست یکی از مهمترین روش های مراقبتی برای هر جنس پوستی است. اما قبل از اینکه به بررسی این موضوع بپردازیم بهتر است تا ببینیم به چه پوستی چرب و کم آب می گویند؟ پوستی که چرب و کم آب باشد، در لایه سطحی و بیرونی، دچار پوسته پوسته شدن می شود. اما این تنها ویژگی پوست چرب و کم آب نیست. بلکه علاوه بر پوسته پوسته شدن، سطح پوست چرب است و لکه های تیره رنگی روی پوست به وجود می آیند. این لکه ها ممکن است همان جای جوش و جای آکنه های پوستی باشند که به دلیل دهیدراته بودن پوست، خودشان را به این شکل نشان داده اند.

چه عواملی باعث کاهش آبرسانی پوست می شوند؟ – بررسی دلایل خشکی و کم آبی پوست

آیا می دانید چرا آبرسانی پوست گاهی اوقات انجام نمی شود و پوست کم آب می شود؟ در حقیقت عدم مراقبت صحیح از پوست، باعث کاهش آبرسانی به آن می شود. آیا می دانید این عدم مراقبت شامل چه مواردی می شوند؟ به گزینه هایی که در زیر برایتان مطرح می کنیم، توجه کنید و ببینید که شما کدام یک را انجام می دهید؟

  • استفاده از شوینده های صابونی و الکلی

یکی از دلایل کاهش آبرسانی پوست و همچنین خشک شدن آن، استفاده از شوینده های صابونی است. شستشو دهنده های صورت، اسکراب ها، مواد آرایشی و… که در ترکیبات آنها از مواد صابونی و یا الکلی استفاده شده باشد، باعث خشک شدن پوست می شوند. به یاد داشته باشید پوست به طور طبیعی به یک چربی و رطوبت ملایم نیاز دارد. پس نباید چربی پوست را به طور صد در صد از بین ببرید. استفاده از شوینده های صابونی و الکلی باعث جذب کامل آب مورد نیاز پوست می شود. در نتیجه شما از پوست چرب اما خشکی برخوردار خواهید شد.

استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی عطری

یکی دیگر از دلایل کاهش آبرسانی پوست چرب، استفاده از محصولات آرایشی حاوی عطر است. لوازم آرایشی و بهداشتی که در آنها مقدار زیادی از عطر و اسانس های مختلف استفاده شده باشد، باعث خشک شدن پوست می شود.

  • عدم استفاده از ضد آفتاب مناسب برای پوست

استفاده از کرم ضد آفتاب جزو یکی از واجبات و ضروریات برای پوست است. کسانی که به طور مستقیم و بدون استفاده از ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار می گیرند، به طور ناخواسته باعث خشک شدن پوستشان می شوند.

  • شستشوی پوست صورت با آب داغ

آب داغ هم برای پوست و هم برای مو به شدت مضر است. از این رو کسانی که همیشه عادت دارند با آب داغ صورتشان را می شویند و یا دوش آب داغ می گیرند، با خشکی پوست مواجه می شوند.

آیا منظور از پوست چرب دهیدراته (کم آب) همان پوست خشک است؟

از آنجایی که آبرسانی پوست باعث جلوگیری از خشک شدن و بروز التهابات پوستی می شود، شما باید به این موضوع توجه خاصی نشان دهید. اما قبل از هر چیز بهتر است تا بدانید پوست چرب کم آب با پوست خشک چه تفاوتی دارد؟ بسیاری از افراد به اشتباه گمان می کنند که پوستی که سطح آن پوسته پوسته می شود، خشک است. در حالی که حتی پوست چرب هم گاهی خشک می شود.

این را به خاطر داشته باشید، آبرسانی پوست برای انواع جنس پوست ها لازم و ضروری است. چه پوست خشک، چه پوست چرب و چه پوست معمولی. در هر صورت اگر آبرسانی پوست به خوبی انجام نشود، قطعا شما اولین نشانه آن را با پوسته پوسته شدن پوستتان می بینید.  پوست خشک پوستی است که نه تنها دهیدراته و کم آب است، بلکه هیچ گونه چربی هم ندارد. روی سطح پوست خشک علاوه بر پوسته پوسته شدن، التهابات شدید و گاهی حتی زخم هایی سطحی دیده می شود. اما پوست چرب کم آب، هم پوسته پوسته است و هم مقداری چربی روی سطح پوست دیده می شود.

بهترین روش آبرسانی پوست چرب کم آب چیست؟

حال که متوجه شدید آب رسانی پوست تا چه حد اهمیت دارد، برای جلوگیری از خشک شدن پوست، بهتر است تا از روش های مناسب برای آبرسانی و کنترل چربی پوستتان استفاده کنید. اگر پوست چرب و کم آبی دارید باید:

  • از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید

برای آبرسانی به پوست باید روزی سه مرتبه از کرم مرطوب کننده و آبرسان پوست استفاده کنید. سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که کنترل کننده چربی پوست نیز باشند. زیرا استفاده از کرم های چرب، پوست را مستعد آکنه و جوش می کند و همچنین باعث تشدید چربی پوست می شود.

  • آب بنوشید

برای آبرسانی پوست و همچنین حفظ سلامت بدنتان، حتما روزی 8 لیوان آب بنوشید. پوست کم آب و بدن کم آب هر دو به شدت آسیب پذیر هستند. پس به این موضوع توجه داشته باشید و اجازه ندهید بدنتان کم آب شود.

  • از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید

زمستان یا تابستان فرقی ندارد. شما در هر فصل باید قبل از بیرون رفتن از منزل، از ضد آفتاب مناسب برای پوستتان استفاده کنید.

  • از شوینده های مناسب برای پوستتان استفاده کنید

برای آبرسانی پوست و همچنین کنترل چربی آن، باید از تونرها و شوینده های غیر صابونی و ملایم استفاده کنید. سعی کنید شوینده هایی تهیه کنید که کنترل کننده چربی پوست هم باشند.

  • روتین پوستی خودتان را داشته باشید

روتین پوستی شما چیست؟ برای آبرسانی پوست، جلوگیری از بروز جوش و آکنه های پوستی، کنترل چربی پوست و به طور کلی سلامت و زیبایی پوست حتما روتین پوستی داشته باشید. از کرم ها و سرم های مناسب برای پوستتان استفاده کنید و مراقب پوست زیبای خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *