هر آن چیز که باید در رابطه با لک های بارداری بدانید.

دوران بارداری از زیباترین معجزات خداوند است که هر بانویی زمان تجربه آن با با تغییرات درونی و بیرونی مواجه می شود. یکی از این تغییرات بیرونی که بر سطح پوست ظاهر می شود لک های پوستی است. به این لک های پوستی ملاسما گفته می شود . اگر گاهی اوقات در مقاله ای با کلمه ماسک یا نقاب بارداری مواجه شدید بدانید که این اصطلاح هم به معنای لک های پوستی است. چون اغلب بانوان باردار دچار آن می شوند به این اسم هم شناخته شده است.

 

طریقه ایجاد لک بارداری

اول از هر چیز این را بدانیم هر اندازه از لک های بارداری و علت ایجاد آنها و راه درست برطرف کردن و باید و نباید آن اطلاعات کامل تری داشته باشیم در زمان مواجه با آنها با درک بالاتری برخورد میکنیم و به جای استرس و نگرانی بیش از حد روش های درست برای برطرف کردن آنها را پیش میگیریم.
حالا با هم بررسی می کنیم این لک ها که از تجربه دوران شگفت انگیر بارداری ایجاد شدن ، به چه طریق روی پوست ایجاد می شوند. باید بدانید دلیل اصلی لک های پوستی که در این دوران به وجود می آیند تغییرات نوسانات هورمونی در بدن است و این بهم ریختگی تعادل هورمونی عواقب بسیار زیادی دارد. که یکی از آن ها به وجود آمدن این لک هاست. این تغییرات بر اثر افزایش سطح ترشح هورمون های پروژسترون و استروژن به وجود می آید که این هورمون ها باعث تولید بیش از حد ملانین می شوند و این ملانین یا رنگدانه ها داخل سلولهای پوست تجمع می کنند و به شکل تیرگی هایی خود را در سطح پوست نشان می دهند. این لک ها در دوران بارداری بیشتر در نواحی پیشانی و گونه ها و روی بینی ظاهر می شوند .نمی توان گفت که همه ی بانوان در دوران بارداری خود این لک هارا تجربه می کنند ولی باید بدانید که بیش از نیمی از بانوان دچار لک های بارداری می شوند. این تیرگی ها شاید برای بسیاری آزاردهنده باشد و شاید چون در ظاهر افراد ایجاد می شود غیر طبیعی به نظر برسد. باید بدانید که اصلا این گونه نیست و نباید در شما نگرانی به وجود آورد. چون با گذشت دوران بارداریتان سطح ترشح هورمون ها به حالت طبیعی خود برمی گردند و تولید بیش از حد ملانین متوقف می شود. و به مرور ملاسما ها و تغییرات رنگ پوست از بین می روند. ولی در مواردی ممکن است این لک ها باقی بمانند و نیاز به شروع درمان هایی داشته باشند. قبل از اینکه به سراغ روش های درمان این لک های بارداری یا ملاسما برویم ابتدا راه های جلوگیری از ایجاد آنها را با هم بررسی کنیم.

 

دردوران بارداری از لک شدن پوست خود جلوگیری کنید

یکی از نکات مهمی که در این مقاله به آن می پردازیم پیشگیری از به وجود آمدن این لک ها است. همه ما می دانیم در تمام مسائل پیشگیری بهتر از درمان است و در رابطه با پوست هم به همین صورت است پس راه های گوناگون را بررسی می کنیم :

در این بین باید بگوییم که این ملاسما ها فقط در زمان بارداری بروز نمی کنند و عوامل بسیاری باعث ایجاد این لکه ها هستند ،که با هم به بررسی آن میپرازیم :

▪  ضد آفتاب استفاده کنید : مهم ترین گزینه برای جلوگیری از ایجاد لک انتخاب ضدآفتاب مناسب پوستتان است. خطر ایجاد لک های بارداری برای افرادی که پوست حساسی دارند بسیار زیاد است به همین دلیل باید از ضد آفتاب هایی استفاده کنند که spf بالای 50 دارند. و حتما به این موضوع دقت داشته باشید که در کل روز حتی زمانی که منزل هستید ویا هوا ابری است باید ضد آفتاب روی پوستتان باشد و هر دو ساعت یکبار تمدید شود ،پس در قدم اول ضد آفتاب را جدی بگیرید.

▪  درمعرض تابش مستقیم اشعه خورشید قرار نگیرید: همه ما می دانیم که نور مستقیم خورشید زیان آورترین عامل برای پوست همه افراد است که عارضه های بسیار زیادی را به همراه دارد. هر اندازه که با استفاده از ضد آفتاب ها برای محافظت پوست از اشعه خورشید تلاش می کنید ولی ابتدا باید سعی کنید در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید پس بانوان باردار که بیشتر از افراد عادی مستعد لک های پوستی هستند. باید توجه داشته باشند که در ساعات آفتابی روز درخانه بمانند. یا درصورت لزوم به میزان کافی ضد آفتاب بزنید و از کلاه های آفتابگیر برای حفاظت بیشتر استفاده کنید.

▪  آب کافی بنوشید و آبرسان مناسب استفاده کنید : باید این را در نظر بگیرید به طور کلی افراد با پوست خشک نسبت به افراد با پوست چرب بیشتر در معرض لک شدن هستند . و این افراد در دوران بارداری بیشتر مستعد لک های بارداری هستند. و علت بخش قابل توجهی از این مشکل کم آبی پوست است . پس لازم است برای جلوگیری از این احتمالات در دوران بارداری به نوشیدن آب کافی دقت کنید و از کرم های آبرسان با کیفیت بالا متناسب با پوستتان استفاده کنید و همیشه رطوبت کافی را به پوستتان برسانید .

▪  قرص ضد بارداری استفاده نکنید : همان طور که گفتیم اختلالات هورمونی عامل ایجاد بسیاری از لک ها هستند و قرص های ضد بارداری باعث اختلال در سیستم هوررمونی می شوند پس تا می توانید بعد از بارداریتان هم از مصرف این قرص ها خودداری کنید.

▪  خواب کافی : در دوران بارداری به میزان چشم گیری الگوی خواب شما بهم می ریزد. ولی باید آن را کنترل کنید و از میزان شدت آن جلوگیری کنید زیرا این تغییر در سیکل خوابتان باعث بر هم خوردن تعادل هورمون ها و بروز لک بارداری می شود.

▪  استرس : به طور کلی سعی کنید استرس را از خود دور کنید. فشار عصبی تاثیر مستقیمی بر ضربان قلب مادر و بالا رفتن فشار خون او دارد.

و باید بدانید هورمونهایی که در این شرایط در بدن تولید میشوند زمینه را برای تغییرات پوستی و ایجاد لک فراهم میکنند. و حالا که راه های پیشگیری از ایجاد لک را با هم بررسی کردیم به قسمت برطرف کردن لک ها برسیم . فرض کنید که شما از آن دسته افرادی هستین که فرصت و حوصله پیشگیری از ایجاد لک را نداشتید و یا با وجود پیشگیری که انجام دادید باز هم در دوران بارداری مشکل لک برای شما به وجود آمده است حالا باید چه کنید و برای از بین بردن این لک ها چه راهی را بروید. و این را در نظر بگیرید که افرادی که پوست تیره تری دارند ملانوسیت های فعال تری نسبت به افراد با پوست روشن دارند بنابراین افراد با این خصوصیات تغییرات هورمونی و نور خورشید اثر بیشتری در ایجاد لک روی پوستشان به جا می گذارد.

 

لک بارداری خود را درمان کنید

▪  کرم های روشن کننده و ضد لک درمانی : استفاده از کرم ها و ماسک های مخصوص لک بسیار مفید است ولی بهتر است تحت نظر پزشک مصرف شوند. در اکثر این نوع کرم ها ویتامین A وجود دارد. و از آن جایی که استفاده از این ویتامین در دوران بارداری و شیر دهی توصیه نمی شود و ممکن است باعث مشکلاتی شود. پس بهتر است بعد از بارداری اگر لکهایتان برطرف نشدند مصرف کرم های موضعی را شروع کنید.

 

▪  لیزر:  این روزها استفاده از لیزر برای درمان لک بسیار باب شده است. اول از هر چیز بدانید که استفاده از لیزر در طول دوران بارداری و شیردهی به هیچ عنوان توصیه نمی شود . متاسفانه در سال های گذشته استفاده از لیزر عارضه های زیادی ایجاد میکرد یا بعد از اتمام دوران لیزر لک ها برمی گشتند. ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی هم برمیزان اثر بخشی و هم در سرعت اثر بخشی تفاوت زیادی نسبت به گذشته ایجاد شده است. این لیزر ها حتی بر لک های مقاوم هم موثرند .برای درمان لک های بارداری از دستگاه های لیزر مختلفی استفاده می شود.

 

▪  تغذیه :  شاید برایتان سوال پیش بیاید که تغذیه چه تاثیری به از بین رفتن لک های پوست دارد ؟ باید بدانید تغذیه و مصرف مواد غذایی مناسب بسیار تاثیر مثبتی روی پوست ایجاد می کند و برای اینکه سریع تر بتوانید تیرگی های پوستی خودتان را برطرف کنید باید توجه زیادی به رژیم غذایی خود و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید داشته باشید. تا می توانید از غذای سالم استفاده کنید پروتئین و فیبر و ویتامین های مختلف را با مواد غذایی سالم به بدن خود برسانید . همانطور که گفتیم نوشیدن آب هم جدی بگیرید ،و نوشیدنی های طبیعی را هم در سبد غذای روزانتان قرار دهید.

 

▪  از محصولات آرایشی مناسب استفاده کنید : در دوران بارداری برای استفاده از هر چیزی باید بیشترین دقت را داشته باشید . برای محصولات آرایشی هم که استفاده می کنید به همین صورت است . اول از همه  ترجیحا از محصولاتی که مخصوص بانوان باردار است استفاده کنید و در هنگام خرید تاریخ انقضا و ضمانت اصل بودن آن را چک کنید و از فروشگاه های معتبر خرید کنید .  و اگر بعد از مصرف محصولات آرایشی حساسیت یا لک روی پوستتان ایجاد شد در اولین فرصت به پزشک خود اطلاع دهید.

تا اینجا همه چیز را در رابطه با لک های این دوران شگفت انگیز بانوان بررسی کردیم و الان اگاهی زیادی کسب کردید پس با خیال راحت از این دوران به یادماندنی لذت ببرید و استرس و نگرانی برای ایجاد این لک ها را از خود دور کنید.

و حالا زمان آن رسیده است که بهترین کرم ژل روشن کننده و ضد لک از برند آنژسل را به شما معرفی کنیم:

کرم ژل روشن کننده وضدلک آنژسل

حاوی ترکیبات گیاهی موثر

ویژگی محصول:

کرم ژل روشن کننده حاوی ترکیبات گیاهی موثر در از بین بردن انواع لک (لک­های ناشی از آفتاب، بارداری، جوش و جای جوش، تغییرات هورمونی و بالا رفتن سن). این محصول همچنین با عملکرد خاص خود باعث جلوگیری از تجمع رنگدانه ها شده، بنابراین علاوه بر درمان انواع لک، از پیدایش آن­ها نیز پیشگیری می­کند.

 

ترکیبات فعال و عملکرد آنها :

آلفا سنتالول: لایه بردار و کاهش دهنده التهابات پوستی و حذف رادیکال های آزاد

عصاره کوریاندر:روشن کننده پوست ، نرم کننده و شاداب کننده

روغن کاسترو:  از میان برنده چربی اضافی پوست و سلول های مرده بدون ایجاد خشکی ومحرک تولید کلاژن و الاستین

ویتامینE  و اسیدهای چرب امگا 6 :  ایجاد شفافیت با حفظ رطوبت پوست و ترمیم سد دفاعی پوست

زینک،کلسیم و منیزیم:  مرطوب کننده قوی ، ترمیم کننده پوست و تقویت کننده لایه های پوستی

ویتامین های B6،B2،B1 : شفاف کننده و آنتی اکسیدان های قوی

 

مکانیزم عمل محصول:

  • از میان برنده انواع لک و جلوگیری از پیدایش آنها
  • با لایه برداری سلول های مرده به شفافیت پوست کمک کند .
  • کاهنده التهابات پوستی و انتی اکنه
  • محافظ پوست ،انتی اکسیدان قوی و افزاینده رطوبت و شفافیت پوست

تفاوت آنقدر واضح است که 70 درصد از افرادی که از این محصول استفاده کرده اند بعد از 2 هفته رضایتمندی در پوست خود را مشاهده کرده اند.

80%

شفافیت پوست

70%

جلوگیری از ایجاد لک

65%

برطرف کننده لک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *