هورمون، سیلیوکون و پارابن چیست؟

هورمون، پارابن و سیلیکون چیست و چه آسیبی به پوست شما میرساند؟

امروزه در بازار می توان به طیف وسیعی از کرم ها دسترسی داشت. این قبیل کرم ها از نظر قیمت و کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند. اما در این بین ترکیبات به کار رفته در آنها از اهمیت بسیاری برخوردار است. استفاده از سه ترکیب هورمون، پارابن و سیلیکون در بسیاری از محصولاتی بهداشتی- آرایشی رایج است. این سه ماده دشمن اصلی پوست صورت به حساب می آیند و مصرف مداوم آنها می تواند خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. با توجه به اینکه شناخت محدودی نسبت به این سه ماده وجود دارد، این مقاله به معرفی و مضرات آنها پرداخته است.

هورمون، پارابن و سیلیکون  دشمنان سلامت پوست

آشنایی با هورمون های مورد استفاده در لوازم آرایشی- بهداشتی

 استفاده از هورمون ها در لوازم آرایشی و بهداشتی متداول است. افزایش میزان هورمون های استروژن و پروژسترون در  بدن منجر به شادابی و طراوت پوست می شود به همین دلیل بسیاری از تولید کنندگان لوازم بهداشتی و آرایشی به استفاده از این قبیل هورمون ها روی آورده اند. اگرچه استفاده از این هورمون ها در ظاهر می تواند موثر باشد اما قرارگیری بدن در برابر هورمون های اضافی موجب ایجاد خلل در چرخه هورمونی بدن می شود. بنابراین بدن نمی تواند روند طبیعی سابق خود را در خصوص ترشح هورمون ها داشته باشد.

استفاده از هورمون ها علاوه بر هم زدن چرخه هورمونی با اختلالات قاعدگی، اضافه وزن، کاهش وزن و …. همراه است. از طرف دیگر افزایش مصرف هورمون ها مقدمه ای برای بروز انواع سرطان ها از جمله سرطان سینه، پروستات و …. است. بنابراین هورمون های موجود در لوازم آرایش و کرم ها در کنار شادابی موقت پوست با عوارض جبران ناپذیری همراه هستند.

آشنایی با پارابن های مورد استفاده در لوازم آرایشی- بهداشتی

 جهت افزایش طول عمر محصولات بهداشتی و حفاظت آنها از آلودگی های میکروبی از انواع مواد نگهدارنده استفاده می شود. پارابن ها نوعی ماده نگهدارنده است که استفاده از آن در محصولات آرایشی و بهداشتی رواج دارد. در گذشته های نه چندان دور باور عموم جامعه پزشکی بر این بود که پارابن موجود در مواد آرایشی بعد از فرایند جذب توسط ادرار دفع می شود. اما تحقیقات جدید گواه ماندگاری بخشی از این ماده در بدن است. پارابن جذب شده در بدن نقش زنواستروژن را ایفا می کند یعنی مانند استروژن بر مقدار استروژن طبیعی بدن اثر منفی دارد. افزایش استروژن و این قبیل تغییرات هورمونی مقدمه ساز سرطان سینه است.

ساختار شیمیایی پارابن

علاوه بر مورد ذکر شده، پارابن ها را می توان در دسته مواد حساسیت زا قرار داد. این ماده در بسیاری از پوست ها موجب کهیر، درماتیت و … می شود.  اگرچه هنوز تحقیقات بر روی این ماده شیمیایی ادامه دارد اما در بسیاری از جوامع برای مصرف آن محدودیت هایی در نظر گرفته شده است .

آشنایی با سیلیکون های مورد استفاده در لوازم آرایشی- بهداشتی

یکی از ترکیبات دیگری که استفاده از آن در محصولات آرایشی بسیار رایج است، سیلیکون است. نرمی و لغزندگی موجود در بسیاری از کرم ها ناشی از استفاده از این ماده است.  همچنین سیلیکون دارای خاصیت ضد آب است یعنی سدی را در برابر نفوذ آب بر روی پوست ایجاد می کند. همانگونه که سیلیکون می تواند از نفوذ آب جلوگیری کند از خارج شدن آن نیز جلوگیری می کند. به همین دلیل سیلیکون مانع از خارج شدن مواد سمی بدن توسط عرق می شود.

از طرف دیگر ساختار سیلیکون دارای اندازه های متفاوتی است و در برخی مواقع آنقدر اندازه آنها کوچک است که به راحتی پاک نمی شوند به همین دلیل در منافذ پوست جمع و مانع از تنفس پوستی می شوند. این امر در طولانی مدت با مسدود کردن فولیکول های مو و منافذ پوستی همراه است یعنی می تواند مقدمه ای برای بروز انواع جوش ها و آکنه ها باشد. در این بین نباید از بزرگ شدن منافذ پوستی در اثر سیلیکون غافل شد. گیر کردن ناخالصی ها در منافذ پوستی و تلاش آنها برای خروج منجر به بزرگ شدن منافذ پوستی می شود.

سیلیکون مورد استفاده در لوازم آرایشی

زیبایی، شادابی و طراوت پوست حق تمام بانوان و آقایان است. گسترش روز افزون علم به سمت و سوی مبارزه با پیری پیش می رود به همین دلیل می توان شاهد عرضه انواع مختلفی از محصولات آرایشی- بهداشتی بود. اما در این بین نباید سلامت جسمی را فدای زیبایی ظاهری کرد. برند های معتبری در دنیا در حال فعالیت هستند که به واسطه مافیای موجود در صنعت آرایشی، سلامت مردم را فدای عملکرد موقت محصولات خود می کنند. به همین دلیل هر روزه می توان شاهد افزایش آمار سرطان های مختلف بود.

برای مبارزه با شیوع بیماری های مختلف و در کنار آن داشتن ظاهری زیبا و شاداب لازم است از محصولات آرایشی استفاده شود که ترکیبات آنها در مغایرت با سلامت بدن نباشد. از این رو محصولات برند انژسل معرفی می شود. این برند معتبر و صاحب نام در جهت حفظ سلامت مشتریان خود اقدام به حذف سه ماده خطرناک هورمون، پارابن و سیلیکون کرده است. همانگونه که گفته شد استفاده از این سه ماده در ترکیب بسیاری از لوازم آرایشی – بهداشتی متداول است که استفاده از آنها مقدمه ای برای بیماری های پوستی و یا سرطان های بدخیم است. اما در محصولات  انژسل  استفاده از این سه ماده خطرناک ممنوع است و به جای آن از ترکیبات طبیعی و سالم استفاده می شود. بنابراین محصولات این شرکت علاوه بر شادابی و طراوت پوست، برای سلامت جسم نیز بی خطر هستند. استفاده از محصولات با کیفیت حق تمام ایرانی ها است.

Add a Comment

REQUIRED FIELDS ARE MARKED *